sliwa_bartosz@tlen.pl +48 605 726 176

Terapia manualna to uznana metoda fizjoterapii – terapeuta uciskając odpowiednie punkty na ciele, dociera do miejsc bolesnych i przywraca równowagę mięśniową. Terapia manualna to forma masażu stosowana w leczeniu dolegliwości kręgosłupa i stawów. Jakie są wskazania i przeciwwskazania do stosowania tej metody rehabilitacji?

Terapia manualna przez setki lat stosowana była tylko przez znachorów – dzisiaj ta metoda rehabilitacji cieszy się uznaniem medycyny akademickiej, a szkolenia z terapii manualnej odbywają się w Polsce jako szkolenia podyplomowe dla fizjoterapeutów oraz lekarzy.

Terapia manualna pozwala leczyć dolegliwości kręgosłupa, zwyrodnienia i urazy stawów, bóle mięśni, głowy oraz napięcia wynikające ze stresu i przemęczenia.

Właściwie terapia manualna to działanie w obrębie stawów. Ponieważ jednak kości, mięśnie, wiązadła oraz stawy tworzą spójną całość, podczas masażu uciskamy wszystkie tkanki miękkie: skórę, mięśnie, nerwy, wiązadła i ścięgna.

Kiedy coś dzieje się ze stawem, nerwy otaczające torebkę stawową przekazują sygnał do centralnego układu nerwowego i pojawia się ból. Organizm reaguje na niego napięciem mięśnia. Następuje blokada, która powoduje nasilenie bólu. To błędne koło. Celem zabiegu jest odblokowanie najpierw mięśnia, a następnie stawu. Uciska się, ugniata i rozciąga obolałe miejsce pod różnymi kątami, a kiedy odpowiednio rozgrzany mięsień zostanie odblokowany, staw sam ustawia się we właściwej pozycji.

TERAPIA MANUALNA - POZA GRANICĘ BÓLU

Nic nie robimy na siłę. Można oczywiście nastawić staw jednym ruchem, ale po co narażać pacjenta na stres? To samo można osiągnąć łagodniejszymi metodami. W terapii manualnej ucisk jest tak silny, że w innych okolicznościach człowiekowi trudno byłoby go wytrzymać. Ale tu, dzięki zastosowaniu także innych metod – np. wschodnich technik rozluźniających – pacjent tak bardzo nie odczuwa bólu.

Terapia manualna przypomina japoński masaż shiatsu. O ile jednak w shiatsu uciska się ściśle określone punkty na meridianach (w medycynie wschodniej - kanały, którymi płynie energia), o tyle tutaj masażysta sam odnajduje zablokowane miejsca.

Głównym narzędziem pracy terapeuty są dłonie- Poprzez dotyk wyczuwam napięcie w skórze i w mięśniach. Czasem wystarczy tylko spojrzeć na skórę, aby wyczytać z niej wiele informacji, mówiących o stanie zdrowia pacjenta.

Terapia manualna - dotrzeć do źródeł

Terapia może przynieść ulgę nawet w trakcie silnego bólu (np. migrenowego). Zwykle już po pierwszym, 30-minutowym zabiegu, pacjent czuje się lepiej, a po kilku następuje znaczna poprawa. – Jeśli tak się nie dzieje, to znaczy, że przyczyną bólu nie są dolegliwości stawów lub kręgosłupa – tłumaczą terapeuci. – Zalecamy wtedy wizytę u lekarza i przeprowadzenie dokładnych badań. Praca z pacjentem zaczyna się od wywiadu. Oboje poświęcają na to sporo czasu. Może dlatego często udaje im się dotrzeć tam, gdzie nie dociera lekarz – do przyczyny dolegliwości.

– Patrzymy na człowieka całościowo. Traktujemy go z szacunkiem, otaczamy opieką. Sprawiamy, że czuje się bezpiecznie i otwiera przed nami  – Dlatego mówi się o terapii, a nie o masażu. Zazwyczaj trafiają do nas ludzie, którzy już gdzieś byli, ale nie otrzymali pomocy. Oczekują współczucia i zrozumienia. Już samo to, że możemy poświęcić człowiekowi więcej czasu niż lekarz w przychodni, ma ogromne znaczenie. W trakcie zabiegu rozmawiamy z pacjentem, ze zrozumieniem wsłuchujemy się w jego problemy.

Terapia manualna to technika fizjoterapii, która polega na wspomaganiu leczenia narządów ruchu, w szczególności kręgosłupa i stawów. Poprzez ucisk, chwyty i różne techniki masażu terapeuta dociera do chorych miejsc. Celem terapii jest zniesienie bólu i przywrócenie normalnej ruchomości w zablokowanych partiach kręgosłupa lub stawach. Terapia manualna jest bezpieczną metodą masażu. Niektóre ćwiczenia pacjent może sam wykonywać w domu.

Metody leczenia wybiera terapeuta, w zależności od tego, czy problemem pacjenta jest nerw, staw, mięsień czy więzadło. Może zastosować:

  • mobilizację czyli oddziaływać na stawy, by zwiększyć ich ruchomość
  • neuromobilizację czyli oddziaływanie na nerwy
  • manipulację służącą do szybkiego uruchomienia stawu (przy jej zastosowaniu pacjent często słyszy kliknięcie lub chrupnięcie w stawie)
  • masaż
  • stretching

OPRÓCZ TERAPII MANUALNEJ WAŻNY JEST ZDROWY STYL ŻYCIA

Terapia manualna wykorzystuje naturalne możliwości naszego ciała. Uciskanie zablokowanych punktów ma pobudzić organizm, by bronił się sam. Terapeuta może doraźnie pomóc i dostarczyć organizmowi odpowiedni impuls. Reszta zależy od pacjenta.

Zawsze zalecamy wykonywanie w domu ćwiczeń izometrycznych i pokazujemy, jak je robić. Niestety, nie wszyscy stosują się do tych zaleceń. A samodzielna praca pacjenta ma przy schorzeniach stawów i kręgosłupa ogromne znaczenie! Bo trzeba wzmacniać gorset mięśniowy i odciążać kręgosłup. Ludzie zapominają, że bez zmiany stylu życia żadna terapia nie przyniesie trwałych rezultatów.

TERAPIA MANUALNA: WSKAZANIA

TERAPIA MANUALNA: PRZECIWWSKAZANIA

Zamknij menu